Haberler

Geleceğin Liderleri Özel Ege’de Yarıştı

23.05.2017 11:27:00

Bir bilim ve liderlik okulu olan Özel Ege Lisesi, bu yıl ilk kez düzenlenen Eraslan Vakfı Türkiye Liseler Arası Münazara Turnuvası’na ev sahipliği yaptı. 13-15 Mayıs 2017 tarihlerinde gerçekleştirilen turnuva, Türkiye’nin dört bir yanından gençleri kültürel ve sosyal bir ortamda buluşturdu. Turnuva Yürütme Kurulu kararı gereği Özel Ege Lisesi öğrencilerinin “gölge takım” olarak katıldığı ve derecelendirmeye dâhil edilmediği turnuvada 18 okuldan gelen toplam 30 takım kıyasıya mücadele etti.

Argüman Fabrikası işbirliğiyle düzenlenen Eraslan Vakfı Türkiye Liseler Arası Münazara Turnuvası’nın ilk gününde katılımcı takımlar Özel Ege Lisesi Yüksel Eraslan Kültür Merkezinde buluştu. Gün boyu süren maçların ardından öğrenciler için okul bahçesinde yemek düzenlendi. Özel Ege Lisesi Orkestrasının sahne aldığı etkinlikte öğrenciler günün yorgunluğunu atma fırsatı yakaladı. Turnuvanın ikinci günü birbirinden heyecanlı maçlar yapılırken çeyrek finalistler belirlendi. Turnuvanın son günü ise şehir dışından gelen öğrenciler için İzmir turuyla başladı. Rehber öğretmenlerimiz eşliğinde Tarihi Saat Kulesi, Kemeraltı ve Kızlarağası Hanı’nı gezen öğrenciler, daha sonra yarı final ve final maçları için Özel Ege Lisesinde hazır bulundu. Büyük ilgi gören final maçının ardından jüri değerlendirmeleri sonucunda Kabataş Erkek Lisesi öğrencileri Melekcan Çeşmebaşı ve Hakan Çorbacıoğlu birinci oldu. Özel Amerikan Robert Lisesinden Ece Korkmaz ise “en iyi konuşmacı” kupasını aldı. Dereceye giren öğrencilere ödülleri düzenlenen törenle verildi.

Eraslan Vakfı Türkiye Liseler Arası Münazara Turnuvası’nın ödül töreninde liderlerin oyunu olarak bilinen münazara çalışmalarının Özel Ege Lisesinde uzman kişilerin verdiği eğitimlerle 2012 yılında başladığını belirten Lise Müdürü Aylin Musluoğlu, “Öğrencilerimiz çok kısa sürede ülkenin kayda değer turnuvalarında birçok derece elde etmiştir. Danışmanlığını Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenleri Yelda Kantarcıoğlu ve Simge Akkın’ın yaptığı münazara kulübü farklı takımlarla birçok turnuvada finale kalmış ve birincilik ödülleri kazanmıştır.  Münazara alanında yerleşik bir kültüre sahip olan okulumuzda  Eraslan Vakfı Türkiye Liseler Arası Münazara Turnuvası’na ev sahipliği yapmanın gururunu yaşadık.  Turnuvanın yürütme kurulunun aldığı karar doğrultusunda ev sahibi okul olarak turnuvada sadece ‘gölge takım’ olarak yer aldık.  Geleceğin liderlerinin münazaranın inceliklerini başarıyla ortaya koyduğu bu etkinliği düzenleyen Eraslan Vakfı ile katılımcı okulların öğrencilerine ve okul yöneticilerine bir kez daha teşekkürlerimizi iletiriz.” dedi.