• - Eraslan Vakfı kimler tarafından kuruldu?

  Eraslan Vakfı, İzmir’in eğitim hayatında önemli bir yeri olan Eraslan Ailesi tarafından 2014 yılının Haziran ayında kurulmuştur.

 • - Eraslan Vakfı hangi alanlarda faaliyet göstermektedir?

  Eraslan Vakfı, olanakları sınırlı başarılı çocuk ve gençlerin nitelikli eğitime erişiminde ailelere katkıda bulunmak; sağlık alanında yardıma ihtiyaç duyan kişi ve kurumlara kaynak yaratmak; bilim, kültür, sanat ve spor alanında nitelikli eser ve projelerin ortaya çıkmasına olanak sağlamak amacıyla faaliyetlerini sürdürmektedir.

 • - Vakıftan kimler yararlanabilir?

  Vakfımız, her yaştan çocuk ve gence ağırlıklı olarak eğitim alanında olmak üzere sağlık, kültür- sanat ve spor alanlarında da elinden geldiğince destek olmaktadır.

 • - Hangi alanlarda ne tür başarılara ödül veriliyor?

  Eraslan Vakfı bilimsel proje yarışmalarından, engelli öğrencilerin katıldığı resim yarışmalarına kadar birçok projeye destek vermektedir. Özel Ege Lisesi Günaydın Edebiyat Öykü, Şiir ve Masal Yazma Yarışması, Özel Ege Lisesi Okullar Arası Matematik Yarışması, Özel Ege Lisesi Fen Araştırma Projeleri Yarışması, Eraslan Vakfı Türkiye Liseler Arası Münazara Turnuvası’nda dereceye giren öğrenciler vakfımız tarafından ödüllendirilmektedir.

 • - Desteklediğiniz sanat organizasyonları var mı?

  Vakfımız, pek çok sanatsal projenin hayata geçirilmesinde sivil toplum kuruluşları, sanat kurumları ve sanatçılarla işbirliği yapmaktadır. Eraslan Vakfının, İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu ile Özel Ege Lisesi öğrencilerini bir araya getirerek gerçekleştirdiği konser Türk müziğinin gençlere tanıtılması ve sevdirilmesine katkıda bulunmak amacıyla hayata geçirilen örnek bir proje olarak hafızalarda yer etmiştir. Eraslan Vakfı fotoğraf, seramik ve resim sergilerinden, tiyatro eserlerinin sahnelenmesine kadar pek çok projeye destek vermektedir.

 • - Düzenlediğiniz bilimsel ve edebi yarışmalar var mı?

  Özel Ege Lisesi tarafından çok uzun yıllardır yürütülen üç yarışmaya Eraslan Vakfı da kurulduğu günden bu yana destek olmaktadır. Günaydın Edebiyat Öykü, Şiir ve Masal Yazma Yarışması, Okullar Arası Matematik Yarışması, Fen Araştırma Projeleri Yarışması, Eraslan Vakfı Türkiye Liseler Arası Münazara Turnuvası’nda dereceye giren öğrenciler vakfımız tarafından ödüllendirilmektedir. Ayrıca bu yarışmalarda Eraslan Vakfı Özel Ödülü de verilmektedir.

 • - Eraslan Vakfının sağlık alanında faaliyetleri bulunuyor mu?

  Sağlık alanında yardıma ihtiyacı bulunan kişilere destek olmayı da kendine görev sayan vakfımız kuruluşundan bu yana onkoloji hastası çocuk ve gençlerin yanında olmaya çalışmaktadır. Düzenlediği organizasyonlarla tedavi görmekte olan çocuk ve gençleri akranlarıyla buluşturarak kısa bir süre de olsa onların bulundukları zor koşulları renklendirmektedir.

 • - Eraslan Vakfına nasıl bağış yapılabilir?

  Eraslan Vakfına aşağıda bulunan hesap numaralarından bağışta bulunabilirsiniz.

   

  Bağışlarınız İçin Hesap Bilgileri;

  Eraslan Vakfı

  Ziraat Bankası İzmir Girişimci Şube

  IBAN NO: TR53 0001 0026 1693 5615 2250 01

 • - Çevrim içi bağış yapılabiliyor mu?

  Bağışlarınızı banka havalesi olarak memnuniyetle kabul etmekteyiz.

 • - Gayrimenkul bağışı kabul ediliyor mu?

  Elbette.

 • - Başkası adına veya isimsiz olarak bağış yapabilir miyiz?

  Evet, başkası adına bağış yapabilirsiniz. Ayrıca yaptığınız bağışla ilgili olarak isminizin gizli kalmasını tercih ederseniz açıklanmaz.

 • - Özel bir projeye veya alana bağış yapılıyor mu?

  Özel bir projeye bağışta bulunabileceğiniz gibi, yaptığınız bağışın sağlık, kültür veya eğitim alanlarından herhangi birinde kullanılmasını talep edebilirsiniz.

 • - Çelenk, mutlu gün bağışlarınız var mı?

  Eraslan Vakfı olarak taziyelerinizi veya mutlu gün kartlarınızı bağış olarak alabiliyoruz. Vefat ve kutlama çelenklerimiz istediğiniz gün ve saatte İzmir’in hemen her semtine gönderilebilmektedir.

 • - Eraslan Vakfı burslarından kimler yaralanabilir?

  Eraslan Vakfı bursları, eğitimini Özel Ege Lisesinde sürdürmeyi planlayan olanakları sınırlı, başarılı öğrencilere verilmektedir.

 • - Eraslan Vakfında ne tür burslar bulunmaktadır?

  Eraslan Vakfı, okul öncesi ve ilkokul öğrencilerine ihtiyaç bursu, lise öğrencilerine ise ihtiyaç ve başarının bir arada değerlendirildiği burslar vermektedir.  Okul öncesi ve ilkokulda ailenin aylık geliri belli bir tutarın altında ise öğrenciye %20 ihtiyaç bursu verilmektedir. Okul öncesi ve ilkokulda tek tip ihtiyaç bursu bulunmakta olup bu bursun oranı %20’dir. Lisede ise öğrenciler, %20, %40, %60, %80 veya %100 burs alabilmektedir.

 • - Burs başvuruları ne zaman ve nereye yapılabilir?

  Özel Ege Lisesinde okuyan öğrenciler öğretim yılında duyurulan kayıt takvimi doğrultusunda burs başvurusu yapmak durumundadır. Burs başvurusu yapmayan öğrencilere burs verilmemektedir. Okula ara dönemde kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerin sınıf grubuna göre ön kayıt veya ‘Okul Giriş Sınavı’ kaydı ile birlikte çevrim içi (on-line) olarak burs başvurusunu da tamamlaması gerekmektedir.  Özel Ege Lisesi okul öncesi ve ilkokul 3. sınıfa kadar ön görüşmeyle; ilkokul 4. sınıf, ortaokul ve liseye (9. sınıflar hariç) ‘Okul Giriş Sınavı’ ile öğrenci kabul etmektedir. Lise 9. sınıfa, TEOG sınavları sonuçlarına göre öğrenci kabul edilmektedir.

 • - Bursiyer adayından istenen belgeler nelerdir?

  Burs başvurusu esnasında ailenin aylık veya yıllık gelir belgesi, varsa vergi levhası, 9. sınıf öğrencileri için ayrıca TEOG sınavının sonuç belgesi sisteme yüklenmelidir.

 • - Burs başvuruları hangi kriterlere göre değerlendiriliyor?

  Burs Komisyonu karar alırken matematiksel bir formül kullanmamakta, not ortalamaları veya okuldaki genel başarı düzeyleri birbirine yakın öğrenciler için mutlaka aynı karara ulaşmak üzere kendisini şartlandırmamaktadır. Gelir dağılımı gerektiği kadar adaletli olmayan bir toplumda, akademik başarının yanında başka faktörlere de dikkat edilmelidir. Öğrencinin sosyal durumu, ders haricindeki özel ilgi alanları, okulu herhangi bir branşta temsil edip etmediği, okulda başka bir kardeşin okumakta olup olmadığı, ailenin ekonomik durumu ve birlikteliği ile aile üyelerinin hayatta olup olmadığı gibi çok değişik kriterlere bakılarak karar alınmaktadır. Burs kararı, akademik liyakat ile ekonomik ve sosyal durumun bir bileşenidir.

 • - Aynı aileden kardeşlere burs veriliyor mu?

  Vakfımız her öğrenciyi kendi koşulları içinde değerlendirmektedir. Kardeş olmak burs alınacağının garantisi olmadığı gibi bir dezavantaj da değildir. Burs komitesi iki kardeşe aynı anda burs verebilir veya her ikisine de vermeyebilir.

 • - Hangi öğrenim düzeyindeki öğrencilere burs sağlıyorsunuz?

  Vakfımız eğitim hayatını Özel Ege Lisesinde sürdürmek isteyen okul öncesi, ilkokul ve lise öğrencilerine burs vermektedir. Bazı durumlarda üniversite öğrencilerine de burs verilebilmektedir.

 • - Burs sonuçları ne zaman ve nerede duyuruluyor?

  Burs sonuçları, başvuruyu takip eden kısa zaman içinde Özel Ege Lisesinin resmî internet sayfasında açıklanmaktadır.

 • - Her yıl burs başvurusu yapmak gerekiyor mu?

  Evet. Her yıl burs başvurusunun yeniden yapılması gerekmektedir. Burs başvurusu yapmayan öğrenciye burs verilmemektedir.

 • - Öğrenim sürerken burs iptal ediliyor mu?

  Eğitim-öğretim yılı içerisinde disiplin cezası gerektiren davranışlar dışında bursun kesilmesi söz konusu değildir. Öğrencinin, Özel Ege Lisesinden ayrılıp başka bir kuruma gitmesi nedeniyle de bursu kesilmektedir. Bunun dışında yıl içindeki akademik dalgalanmalar nedeniyle burs iptali yapılmamaktadır.  Takip eden öğretim yılının burs kararı ise ayrı bir inceleme sonunda verilmekle birlikte vakfın temel prensibi, bursun sürdürülmesi yönünde olmaktadır.

 • - Burs alındıktan sonra herhangi bir geri ödeme zorunluluğu bulunuyor mu?

  Hayır. Eraslan Vakfı bursları karşılıksız olarak verilmektedir. Bununla birlikte Vakfımız bursiyerleriyle olan bağını yaşamları boyunca bir vefa duygusuyla sürdürmelerini umut etmekte, kendileri için nitelikli eğitim koşullarını oluşturan vakfımıza iş ya da profesyonel yaşama geçtikten sonra gönüllülük esasıyla destek olmalarını beklemektedir.

 • - Lisans öğrencilerine burs sağlanıyor mu?

  Çok kısıtlı durumlarda lisans öğrencilerine burs verilmektedir.

 • - Yüksek lisans öğrencilerine burs sağlanıyor mu?

  Hayır.

 • - Yurt dışında öğrenim görmek isteyen öğrencilere burs sağlanıyor mu?

  Öğrenimini yurt dışında sürdürmeyi planlayan öğrenciler için bursumuz bulunmamaktadır.

 • - Bursiyerler hem başarı, hem de ihtiyaç bursu alabiliyor mu?

  Hayır. Vakfımız hem başarı, hem de ihtiyaç bursu adı altında ayrı ayrı burs vermemektedir. Eraslan Vakfı bursları bu iki kriterin bileşenidir.

 • - Bursiyerlerle nasıl bir bağ kuruluyor?

  Eraslan Vakfı bursiyerleriyle kurduğu bağı uzun yıllar sürdürmeyi hedeflemektedir.  Bugün burs verilen öğrencilerin gelecekte donanımlı, mutlu ve başarılı insanlar olarak toplum hayatında yer alacağından kuşku duymayan vakfımız, bursiyerlerine her yıl kutlama ve teşekkür içerikli mektuplar göndermekte, bursiyerlerin akademik veya sosyal başarılarını her platformda paylaşmaktadır.  Aynı aidiyet duygusunun bursiyerlerimizde de gelişeceğine olan umudumuzu güçlü bir şekilde korumaktayız.